دانشگاه آزاد اسلامی واحد اوز

دانشگاه در یک نگاه

دانشگاه آراد اسلامی واحد اوز

دانشگاه در یک نگاه

 

 

 

 

سابقه تلاش برای راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی در اوز به سال 1369 بر می گردد. در سال 1369 با پیشگامی حاج محمد یوسف نظری برای اهدای مبلغی خیر، تشکیل هیات امنای مردمی، مشخص شدن زمین و حتی تامین بخشی از مصالح، قرار شد ساختمان برای دانشگاه ساخته شود، اما محقق نشد.

 به دنبال تصویب راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز در سوم دی ماه 1382 در هیات امنای (سازمان مرکزی) دانشگاه آزاد اسلامی، با توجه به اهدای زمین 16 هکتاری از طرف عبدالله نظری و با همکاری شادروان حاج محمدرضا کمالی در سال 1383، با رایزنی شوراي اسلامي وقت دوباره بحث تاسيس دانشگاه آزاد اسلامی با تشکیل هیات امنا و بدون این که اقدامی شود به میان آمد. تا اين که در اوايل سال 1385، با تعیین مسئول راه اندازی از سوی دکتر اسعد زاهدي، رییس محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان، و حمایت مقام های محترم وقت بخش و شهر موضوع جدی تر دنبال شد.

با تشکیل هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در اوز و حمایت چندین نفر از شخصیت های فرهنگ دوست در اوز و دبي از جمله انجمن علمی–فرهنگی دفتر دبی، اهدای زمین 16 هکتاری از طرف عبداله نظری و صدور حکم، عبدالعزیزخضری، مسئول راه اندازی، در سوم تیرماه 1386 با امضای دکتر عبداله جاسبی، رئیس وقت دانشگاه آزاد اسلامی، و تشکیل هسته اولیه با همکاری احمد، ناصر، عبدالحمید و عبدالعزیز خضری و احیای هیات امنای دانشگاه دفتر اوز، شروع فعالیت اداری دانشگاه و با همکاری کارمندان محترم نشریه در محل کتابخانه بانوی عصر اوز و سپس اجاره آموزشگاهی از آموزش و پرورش، فعالیت آموزشی با مساعدت دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان از آبان ماه 1386 آغاز و کارمندان اداری نیز از 15/07/1386 در محل جدید مستقر شدند.

(ناگفته نماند بعضاً باور نداشتند ایجاد دومین دانشگاه اوز به سرانجامی برسد برای همین اشخاصی از حضور در هیات امنا امتناع کردند، یا خارج شدند و یا به توصیه اصغر فرودی، بخشدار وقت بخش اوز، به عضویت ادامه دادند.)

نمایندگان هیأت امنا در دی ماه 1386 به دعوت شیخ عبدالقادر فقیهی، بانی دانشگاه، به دبی عزیمت نمودند. این نمایندگان با استقرار در بیمه جمهوری اسلامی و طی 15 روز فعالیت و شرکت در همایش با شکوه 270 نفره فرهنگ دوستان و در سالن باشگاه ایرانیان دبی، نیکوکاران محترم ضمن تایید اقدامات انجام شده و در دست اقدام، مساعدت های مالی خود را ابراز نمودند و متعاقباً هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی دفتر دبی به ریاست عبدالقادر فقیهی شکل گرفت.

در فروردین ماه 1387 (12/1/1387)، با حضور مقامات و مردم طی مراسمی با شکوه، کلنگ شروع عملیات عمرانی به زمین زده شد و از آبان ماه 87 بنای مسجد خیریه عبدالرزاق صالحی و ساختمان آموزشی و اداری 5500 متر مربعی با مساعدت هیات امنای دانشگاه دفتر دبی و مشارکت نیکوکاران ارجمند آغاز شد.

موضوع زمین برای دانشگاه بسیار مشکل ساز شد به طوری که حدود سه سال، روی آن انرژی زیادی صرف و در نهایت با صرف مبلغی معادل 150 میلیون تومان، دانشگاه دارای 123004 متر مربع زمين با سند ثبتی و رسمی دولتی شد.

در حال حاضر، دانشگاه آزاد اسلامی اوز دارای امکانات از جمله حدود 12.5 هکتار زمین، ساختمان 5000 مترمربعی آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اداری و داشتن (هشت تالار بزرگ از جمله تالارهای سینما و کف تئاتر، ورزشی، هنرسرا، ویدیو کنفرانس، آمفی تئاتر، سمینار) با 7 نفر کارمند، یک نفر هیأت علمی ثابت، 40 نفر هیأت علمی حق التدریس می باشد که همه هزینه های حق الزحمه بگیران اداری، آموزشی، رفاهی و پژوهشی از محل درآمد خود دانشگاه تامین و وصولی ها از دانشجویان به حساب دانشگاه آزاد اسلامی اوز در بانک ملی شعبه مرکزی واریز و چک های صادره از آن محل و با امضای رییس و مدیر مالی خود دانشگاه پرداخت می شود.)

وجوه دریافتی بابت شهریه از دانشجویان، جز موقع ثبت نام اولیه که خود دانشجو به حساب سازمان مرکزی در تهران واریز می کند، هیچ وجهی از حساب دانشگاه آزاد اسلامی اوز به جایی انتقال داده نمی شود.

این دانشگاه تاکنون بالغ بر 250 نفر (148 نفر مرد و 46 نفر زن) فارغ التحصیل داشته است و با پشتیبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان و لامرد، از رشته های کاردانی (مکانیک خودرو، معماری، ساختمان، ساختمان بتنی، حسابداری، صنایع اتومبیل، کامپیوتر- نرم افزار، نقشه کشی معماری و گرافیک)، کارشناسی ناپیوسته (مکانیک خودرو، معماری، عمران، حسابداری، کامپیوتر- نرم افزار) و کارشناسی علوم قضایی برخوردار بوده است. امید است امکان راه اندازی رشته های کارشناسی ارشد نیز فراهم آید.

با تشکر از آموزش و پرورش محترم منطقه اوز که با در اختیار گذاشتن آموزشگاه شادروان محمد هادی خضری زمینه شروع به کار دانشگاه را موجب شد.

اضافه می نماید:

خوشبختانه با مساعدت مسئولان اجرایی، استان، شهرستان، بخش، شهر و بیشتر به واسطه ارتباطات، دانشگاه به دست آوردهای بیشتردست یافته است که دراین رابطه با کمک مهندس محمدرضا باقری فرد، مدیر کل راه وشهرسازی لارستان، در ایجاد بولوار دانشجو و آسفالت آن، دانشگاه آزاد اسلامی اوز در مسیر خدمات دهی شهری و عمومی قرار گرفته است.

به منظور تسریع در اتمام طرح های عمرانی در دست اقدام، این مژده داده می شود که به زودی طرح سردر دانشگاه عملیاتی و با توجه به ایجاد 6 هکتار زمین برای کشاورزی، قرار است محوطه دانشگاه تبدیل به بوستان و فضای دلنشین عمومی شود.

در برنامه است چنان چه در آینده نیاز بیافتد، با نظر کارشناسان و افکار عمومی، خوابگاه دانشجویان، استادسرا و ورزشگاه هم در زمین دانشگاه پیاده شود.

با معرفی ارکان دانشگاه آزاد اسلامی اوز (هیات امنا و کارکنان) به شرح زیر، علاقه مندان برای این که از نزدیک در جریان اقدامات قرار بگیرند در صورت تمایل می توانند از ساعت 7:30 تا 16:10 به جز روزهای پنج شنبه و جمعه، از طریق شماره های 52517970 تا 72 و پیش شماره 071 به صورت تلفنی تماس و یا حضوری مراجعه فرمایند.

 

ارکان دانشگاه آزاداسلامی اوز

الف: هیات امنا دفتر دبی

عبدالقادرفقیهی (رییس)، عبدالله نظری، عبدالعزیز ملکی و محمد نامی (نایبان رییس)، عنایت اله نامور و فوزیه خضری (دبیران اداری)، محمد خضری و سمیر پیرزاد (دبیران مالی)، محمد فقیهی، خالده اسماعیلی (هیات بازرسی)، عایشه فقیهی پور (منشی)، حاج احمد خضریان، ابراهیم رهنما، پوران نجم الدینی، محمدرسول شمسی، عبدالعزیز روستا، خالد عابدی و فاطمه میراحمدی (اعضا) و شادروان حاج محمدرضا کمالی و حاج عبدالله بارور (اعضاء) و اسحق خضریان رسمآ عضو نبود ولی خدمات شایسته ای در باروری دانشگاه آزاداسلامی از خود به یادگار گذاشته است.

ب: هیات اجرایی امنا دفتر اوز

حاج شیخ عبدالعزیزقاضی (امام جمعه وعضو ارشد)، محمدصدیق پیرزاد (رییس)، مهندس مسعود کراماتی (نائب رییس)، احمدخضری (دبیر)، بهرام رفیعی (خزانه دار)، احمد صمدانی (عضو و صاحب امضای چک)، حاج عبدالرحیم روستا، حاج محمدامین کمالی، حاجیه فاطمه نظری، آجی مزرعی، مهندس محمد امینی، فرهاد کریما، فتحیه فتحی، قدریه غیاثی، حاج عبدالله معصوم نژاد، مهندس ناصرخضری، پروانه پدرام و عبدالعزیز خضری (اعضاء).

ج: هیات امنا

اضافه می نماید علاوه بر بند ب، جمعی دیگر (مهندس محمدامین صباغی زاده، مهندس هادی صدیقی، سردار نوروزی، حاج محمدطیب نامی، مهندس محمدرسول صباغی، عبدالحمید خضری، حاج عبدالرزاق اوزایش، مهندس کامران کمال، عبدالعزیز نصریانی، جاسم یعقوبی، یوسف محمدی، نوازالله مختاری، مهندس اردشیر شفایی، مهندس همایون نامی، مهندس نیما خضری، مهران عسکری، عبدالله جلیلی، النازهنری، سید یعقوب هاشمی، شهره غفوری، ابراهیم غفوری، مهندس احمد هرمی، قیسیه فقیهی، از نیکوکاران به عنوان عضو در ترکیب اعضای هیات امنا نیز با دانشگاه دفتر اوز همکاری دارند. البته، اعضایی به دلایل مختلف، مدت هاست در برنامه ها و جلسه ها حضور پیدا نکرده ا ند و شادروان ها محمد احمدپور و محمود عسکری نیز از اعضای هیات امنا بودند.

عبدالعزیزخضری: رییس

پروانه پدرام: معاون و مدیر آموزش

مهندس ناصرخضری مدیر امور دانشجویی و کتاب خانه

مهندس محسن مهرآوران: مدیر امور پژوهشی

آمنه روستا: مدیر مالی دانشگاه و هیات امنا

پگاه بالانچی: مسئول ثبت نام و بایگانی و فناوری اطلاعات

شیما رحمان پور: مدیر دبیرخانه

محمدطاهر قاضی زاده : متصدی خدمات